Wereldlichtjesdag
Wereldlichtjesdag – 14 december 2025
Wereldlichtjesdag bij Rouwkost. Ieder jaar op de 2e zondag in december is het Wereldlichtjesdag. Wereldwijd komen mensen dan bij elkaar om overleden kinderen te herdenken.
Op deze dag organiseert stichting Rouwkost een bijzondere event voor ouders die hun kind(eren) moeten missen. Tijdens deze dag bieden we een prachtig afwisselend programma aan voor het hele gezin. Een dag waarin ruimte is om op een ontspannen manier elkaar te ontmoeten, geïnspireerd te raken en te herdenken.
Op zondag 14 december 2025 komen we samen in Veenendaal voor een dag vol ontmoeting, muziek en verbondenheid. Een dag waarop we ruimte maken voor liefde en gemis, voor stilte en verhalen, voor de namen van wie we zo missen.
Thema van dit jaar: Noem mijn naam
We houden intens veel van onze kinderen. Rouw is niet loslaten, maar je kind op een andere manier leren vasthouden. Op deze dag maken we ruimte voor de kinderen die we missen. We noemen hun namen, want geen kind is zo aanwezig als het kind dat wordt gemist.
Dokter Chantalle
Jaap Reesema
Zandkunstenares
Met medewerking van
Praktische informatie
Datum
Zondag 14 december 2025
Tijd
Aanvang middag 13:30 uur
Aanvang avond 18:30 uur
Locatie
De Schutterij 10 | Veenendaal
De toegang is vrij, met € 7,50 registratiekosten per persoon vanaf 13 jaar.
Kinderen tot en met 12 jaar kunnen gratis deelnemen, maar vermeld hen wel bij je aanmelding inclusief hun geboortedata, zodat we het kinderprogramma goed kunnen indelen.
Zanger Jaap Reesema
Zanger & Songwriter
Jaap Reesema’s muzikale carrière kende de afgelopen tijd meerdere hoogtepunten, zo heeft hij meegedaan aan ‘Beste Zangers’, was hij aangekondigd als deelnemer van de Belgische variant ‘Liefde Voor Muziek’ en was hij te zien als teamcaptain in het tv-programma ‘DNA Singers’, dat door miljoenen mensen werd bekeken. Jaap trok samen met zijn band door heel Nederland met zijn uitverkochte clubtour en staat hij deze zomer op grote festivals.
Spreker Dokter Chantalle
Over leven, verlies en liefde
Tijdens Wereldlichtjesdag 2025 verwelkomen we Dokter Chantalle (Chantalle Burgers) als spreker. Zij is huisarts, coach en begeleider, maar bovenal een mens die weet wat het is om te verliezen en toch het leven te omarmen.
In haar woorden klinkt zachtheid én kracht. Ze spreekt over hoe we betekenis kunnen vinden in gemis, hoe liefde blijft bestaan voorbij het zichtbare, en hoe belangrijk het is om namen te blijven noemen. Om zo het leven te eren dat was en nog altijd voelbaar is.
“Noem mijn naam en ik besta nog even in jouw adem.”
Met haar warme aanwezigheid en heldere blik nodigt Dokter Chantalle ons uit om stil te staan, te voelen en opnieuw verbinding te maken met wie we missen en met het licht in onszelf.
Zandkunstenares
Rosa van der Vijver, beter bekend als De Zandkunstenares, komt uit een creatief gezin. Reeds van jongs af aan waren zingen, dansen en tekenen haar vertrouwde wereld.
Sinds 2015 werkt zij fulltime met zandschilderen: op een verlichte glasplaat strooit, schuift en tekent zij met zand en laat op een betoverende wijze verhalen ontstaan, live voor publiek, binnen en buiten Nederland.
Haar opleiding in zandkunst kwam mede tot stand via haar vader, Gert van der Vijver, ook bekend als ‘de Zandtovenaar’. Hij leerde haar de fijne kneepjes van het vak.
Middag programma
13:30 uur Inloop
14:00 uur Plenair Programma
15:15 uur Korte pauze
15:45 uur Seminar & Workshop
16:30 uur Korte pauze
17:00 uur Seminar & Workshop
17:45 uur Ruimte voor ontmoeting
Avond programma
18:45 uur Inloop
19:00 uur Plenair programma
20:30 uur Einde programma
Seminars
Noem mijn naam.. en wat als er geen naam is?
Esther Cozijnsen
Rouwen om verlies in de zwangerschap
In dit seminar vertel ik alles over rouw na zwangerschapsverlies. Dit is een specifieke vorm
van verlies, waardoor de rouw soms anders is dan andere rouw. Ik vertel je dit zit en wat je kunt doen om met meer rust en vertrouwen de toekomst en een eventuele nieuwe zwangerschap tegemoet te gaan.
Rouw als derde in de relatie?
Mariëlle Koorn
Mensen veranderen door rouw, en daardoor blijft ook een relatie niet onberoerd. Hoe blijf je verbonden als partner, wanneer rouw en verlies hun intrede doen? In dit seminar bespreken we de impact van rouw en alle bijkomende emoties, die een mogelijke derde kunnen vormen in de relatie. We onderzoeken hoe partners ieder op hun eigen manier kunnen rouwen en tegelijkertijd de uitdaging aan kunnen gaan om met elkaar in verbinding te blijven (zelf-differentiatie). Hoe er, ondanks rouw en verdriet in je relatie, onverwachte nabijheid kan ontstaan.
Workshop voor tieners / jongeren
Jan-Willem Korpelshoek
Verder – als je leven in de war is geschopt.
Verlies en verdriet kunnen je leven flink in de war schoppen. Hoe ga je dan verder? Door flink te zijn en te doen alsof er niets is gebeurd? Of door licht te zoeken op donkere momenten. Wat is dan dat licht dat ons verder helpt nu alles zo anders is? Samen gaan we op zoek naar wat ons troost en verder helpt in het leven. En dat gaan we doen op creatieve manieren met alle tieners.
Rouw en gezin
Willemien Holsappel
Herkenning en tips wanneer je als gezin rouwt.
Als je als gezin te maken krijgt met verlies en rouw, rouw je alleen en samen. Maar hoe doe je dat? Hoe zorg je voor jezelf en voor je kinderen als je te maken krijgt met verlies.
Tijdens het seminar geef ik informatie, gaan we in gesprek, deel ik tips en manieren waarop je met elkaar in verbinding bent en blijft wanneer je als gezin rouwt. En is er ruimte om te delen en vragen te stellen.
Als het verlies langer geleden is, er kinderen worden geboren in het gezin, hoe vertel je deze kinderen over hun broer of zus. Rouwen zij ook?! We hebben tijdens het seminar ook hier speciaal aandacht voor.
Rouw in je lichaam
Dr. Chantalle
Als woorden tekortschieten, spreekt je lijf
Rouw raakt alles – je brein, je lijf, je hart. In deze ervaringsgerichte workshop ontdek je hoe jouw lijf rouw verwerkt, en hoe je hier op een liefdevolle manier ruimte aan kunt geven. Vanuit haar medische en lichaamsgerichte achtergrond neemt Chantalle Burgers je mee in een eerlijk en hoopvol verhaal over rouw, veerkracht en zelfzorg.
Je leert hoe je ook in tijden van verdriet verbinding kunt houden met jouw Gezonde Kern, die plek in jezelf waar rust, kracht en liefde blijven bestaan, zelfs als het stormt.
Pappa’s rouwen ook
Jan Willem van Rangelrooij
In dit seminar gaan we niet alleen praten over rouw, we gaan rouw ook echt doen.
Mannen houden ervan om iets vast te pakken, iets te fixen, ergens mee aan de slag te gaan. Daarom starten we plenair met een paar praktische inzichten over rouw bij vaders, herkenbare voorbeelden en heldere handvatten.
Daarna gaan we openhartig aan de slag met jou eigen vraagstuk, en ja… dat betekent dat je misschien even buiten je comfortzone komt. Precies daar ontstaat de ruimte voor jouw rouw.
Het mooie is dat je het niet alleen hoeft te doen, want rouwen gaat zoveel makkelijker samen. En mannen hebben nu eenmaal mannen nodig. Precies daarom is dit seminar speciaal voor mannen.
Op WereldLichtjesDag maken we jouw wereld een stukje lichter door samen een opdracht te doen die raakt, simpel is, en verrassend veel losmaakt. Wat we precies gaan doen… dat houd ik nog even geheim. Een cadeau pak je pas uit op het moment dat het zover is.
Rouw en geloof
Renate Martini
“U die mij kent“ zoeken naar God in de diepte van rouw
Waar is God als je hart breekt? En hoe ervaar je kracht om door te gaan, ook als die soms nauwelijks merkbaar is? In dit seminar zoeken we samen ruimte voor die vragen.
We staan stil bij wat rouw doet met je ziel, je beeld van God, je relaties en je dagelijkse leven. We ontdekken hoe eerlijkheid, erkennen wat er is en herkennen wat je voelt, een plek kan worden waarin je God op een nieuwe manier kunt ontmoeten.
Onderweg laten we ons kort inspireren door enkele Psalmen. Niet als antwoorden, maar als taal die soms verwoordt wat wij zelf niet kunnen zeggen en die laat zien dat geloven en wankelen vaak naast elkaar bestaan.
Er is ruimte om te luisteren, te delen, te zwijgen en te zoeken. We gaan met elkaar in gesprek over vertrouwen, verlies, hoop en de momenten waarop God ver weg lijkt én over de onverwachte momenten waarop Zijn nabijheid voelbaar was en is.
Workshop Mixed media Kintsugi
Jennifer Bakermans
Jennifer neemt je tijdens haar workshop mee in een creatief en reflectief moment: met je hart en handen aan de slag.
Verlies en gemis van een geliefde(n) verdwijnt niet, maar de herinnering verbindt en geeft troost.
Maak samen met haar een mini mixed media kunstwerk geïnspireerd op de Japanse techniek Kintsugi. Kintsugi is de Japanse kunst van het repareren van gebroken aardewerk door de scherven te lijmen met een speciale lak vermengd met goudpoeder, waarbij de breuken juist benadrukt worden in plaats van te worden verhuld.
Rouw kent vele vormen, en Jennifer weet uit eigen ervaring hoe helend schoonheid kan zijn.